top of page

Neden Kaş?

LOKASYON :
Antalya ve Fethiye körfezi arasında bulunan Kaş, Antalya’dan yaklaşık 180 km.’dir. Fethiye’den ise 105 km. (1,5 saat) uzaklıktadır. Ayrıca Türkiye karasularına en yakın Yunan adası olan Meis, Kaş’a sadece 3 mil uzaklıkta olup pasaportu ve Schengen vizesi olan herkes Kaş’tan günübirlik kalkan feribot seferleriyle adayı ziyaret edebilmektedirler.
TARİH :
Kaş’ın tarihi MÖ 2000 yıllarına dayanır, bu nedenle tarihi açıdan zengin bir bölgedir.
Likya Birliği’nin merkezi olan Patara Antik Şehri’nin burada bulunması ve tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında olması tarihi yönden öneminin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca yakın çevresinde görülebilecek Noel Baba Kilisesi, Myra Antik Şehri, Kyaneai, Xanthos, Tlos, Letoon gibi  yerler Kaş’a gelenlere tarihe bir yolculuk yapma imkanı vermektedir.
DENİZ:
Kaş, yaklaşık olarak 70 km. bir sahil uzunluğu ile deniz turizmi için önemli bir noktadadır. Plajlar genelde kayalıklar üzerine kurulmuş olan platformlar şeklinde  olup  
bununla birlikte, Küçük Çakıl Plajı, Büyük Çakıl Plajı, Limanağzı Koyu, İnceboğaz Plajı, Belediye Halk Plajı, Hidayet Koyu, Akçagerme Plajı gibi çakıllık  plajlar ile kumsal plaj arayanlar için Kaş’a 15 dakika uzaklıktaki dünyaca meşhur Kaputaş Plajı ve 30 dakika uzaklıktaki 17 km uzunluğundaki doğal kum plajı ile Patara deniz severlere alternatifler sunmaktadır. Kaş’ın billur gibi tertemiz denizi ve koyları ile deniz kaplumbağalarına (Caretta Caretta) ev sahipliği de yapmaktadır.
HAVA :
Akdeniz havasının hüküm sürdüğü Kaş’ı diğer yerlerden ayıran en büyük özellik Şubat-Mart ayları da dahil olmak üzere kış döneminde çok soğuk bir havası olmaması, haftanın 2-3 günü yağmurlu geçmesine rağmen diğer günlerdeki güneşli hava yaşayanlar ve tatilciler için kış aylarında bile deniz kenarında keyifli saatler geçirilmesine ve aktivitelere katılma imkanı sağlamaktadır.
KONAKLAMA :
Kaş’ın en farklı özelliği yıldızlı, büyük kapasiteli konaklama çeşidinin olmamasıdır. Genellikle küçük butik hoteller, aile pansiyonları, apartlar, kamp, çadır, karavan ve bungalov tarzı konaklama alanları ile her kesime hitap edebilmektedir.

bottom of page